Po hartowaniu wszystkie stale mają obniżone właściwości plastyczne i niekorzystne naprężenia.
Oferujemy odpuszczanie niskie, średnie, wysokie w zakresie temperatur 180-650°C. Istnieje możliwość przeprowadzenia procesów w obecności gazu osłonowego, a także w przypadku mocno spersonalizowanych wymagań dotyczących najwyższej czystości, realizację procesu odpuszczania próżniowego.
Odpuszczanie polega na nagrzaniu przedmiotów stalowych uprzednio zahartowanych do określonej temperatury (zależnej od pożądanego efektu, w zakresie 180-650 °C), wygrzaniu w tej temperaturze, a następnie ochłodzeniu.
Odpuszczanie niskie
przeprowadza się w temperaturze 160-250°C, celem usunięcia naprężeń hartowniczych przy zachowaniu dużej twardości i odporności na ścieranie. Stosuje się głównie do narzędzi, sprężyn, sprawdzianów, elementów nawęglanych.
Odpuszczanie średnie
przeprowadzone jest w zakresie 250-500 °C i ma na celu uzyskanie dużej wytrzymałości i sprężystości; twardość zmniejsza się przy tym znacznie. Poddaje się sprężyny, matryce, resory, części mechanizmów, jak młotki pneumatyczne, części samochodowe itp.
Odpuszczanie wysokie
wykonuje się w temperaturze powyżej 500°C, a poniżej Ac1. Ma ono na cela uzyskanie najwyższej udarności możliwej dla danej stali.
W niektórych stalach wysokostopowych, zwłaszcza szybkotnących, odpuszczanie w temperaturach 500 – 600 °C wywołuje wzrost twardości (tzw. twardość wtórna).
Zjawisko to polega na wydzieleniu się wysokodyspersyjnych węglików szeregu pierwiastków stopowych (W, Mo, V, Ti), które przeszły do roztworu stałego podczas austenityzowania i tworzą węgliki kosztem wcześniej powstałego cementytu dopiero w temperaturach umożliwiających dyfuzję atomów metalicznych.
Realizację procesów odpuszczania oferujemy w piecach atmosferowych o max. ładowności 1800 kg brutto, w piecach próżniowych o max. ładowności 1150kg oraz w piecach wgłębnych, a wielkości komór roboczych przedstawiają się następująco.
Hartowanie i nawęglanie (chłodzenie w oleju lub gazie), starzenie, przesycanie, odpuszczanie, wyżarzanie oraz lutowanie na komorowym piecu próżniowym:
a = max 1200mm
b = max 900mm
c = max 750mm
a = max 1500mm
b = max 1000mm
c = max 900mm
h = max 1900mm
r = max 1000mm
Posiadamy urządzenia umożliwiające realizację procesów według najnowszych – technologii, zarówno konwencjonalne, jak i próżniowe i oferujemy: hartowanie, nawęglanie, azotowanie, azotonasiarczanie, odpuszczanie stali, przesycanie i starzenie, wyżarzanie stali oraz lutowanie próżniowe. Oferujemy także usługi w zakresie wytwarzania utwardzonych warstw wierzchnich na częściach maszyn i narzędziach z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań materiałowo-technologicznych. Technologie z których korzystamy opracowane zostały na Politechnice Łódzkiej z udziałem naszych naukowców. Nasza firma składa się z doświadczonej kadry inżynierskiej i handlowej. To dzięki nieprzeciętnym ludziom z pasją i pomysłem działalność firmy ukierunkowana jest na innowacyjność.
Podstawą naszego działania są chronione zarówno polskimi jak zagranicznymi patentami technologie FineCarb® i PreNitLPC®. Ich współtwórcami są nasi naukowcy pracujący w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.
HART-TECH Sp. z o.o
ul. Niciarniana 45 | 92-320 Łódź
(+48) 42 237 17 42
ofertowanie@hart-tech.pl
DOŁĄCZ DO NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO