Nawęglanie próżniowe
PRENITLPC®

Wysokotemperaturowe nawęglanie próżniowe z przedazotowaniem – PRENITLPC®

Jest to wariant procesu nawęglania niskociśnieniowego, przeznaczony głównie do grubszych warstw, który dzięki swoim rozwiązaniom technologicznym pozwala na prowadzenie procesu w wyższych temperaturach bez zjawiska rozrostu ziarna.

Nawęglanie próżniowe PRENITLPC®​

Zastosowanie technologii wysokotemperaturowej PreNitLPC® jest uzasadnione zarówno pod względem ekonomicznym, jak i użytkowym.

 

Technologie tę realizujemy w jednokomorowych piecach HPGQ typu VPT, w piecach dwukomorowych z chłodzeniem w oleju hartowniczym oraz w komorach procesowych systemów modułowych do nawęglania próżniowego.

Dysponujemy nowoczesnymi piecami próżniowymi, w których chłodzenie:

Odbywa się w najnowszej generacji oleju próżniowym na bazie GTL, szczególnie skutecznym dla detali o większych gabarytach, wykonanych ze stali o małej hartowności.

Azocie rozprężanym z formy kriogenicznej, o najwyższej czystości, pod maksymalnym ciśnieniem 8, 13 lub 15 bar

Efektem staje się produkt o wysokiej powtarzalności z jednoczesną optymalizacją kosztów produkcyjnych. Usługi hartowania próżniowego stali sprawdzają się w przemyśle produkcyjnym, szczególnie w zakresie technologii maszyn i pojazdów samochodowych.

Max. wymiar komory roboczej do wysokotemperaturowego nawęglania próżniowego z przedazotowaniem:

Realizację procesów wysokotemperaturowego nawęglania PreNitLPC® oferujemy w piecach próżniowych o max. ładowności 1150 kg brutto, a wielkość komór roboczych przedstawia się następująco.

Hartowanie i nawęglanie(chłodzenie w oleju lub gazie), starzenie, przesycanie, odpuszczanie, wyżarzanie oraz lutowanie na komorowym piecu próżniowym:

a = max 1200mm

b = max 900mm

c = max 750mm

Wymiary dotyczą procesów tj. hartowanie i nawęglanie (chłodzenie w oleju lub gazie), starzenie, przesycanie, odpuszczanie, wyżarzanie oraz lutowanie w komorowym piecu próżniowym

Technologia polega na dozowaniu w etapie nagrzewania wsadu do temperatury nawęglania – amoniaku, który stanowi źródło atomów azotu.

Amoniak dozowany jest w zakresie temperatury od 400 do 700 °C. Taki zakres temperaturowy optymalny jest zarówno ze względu na ograniczenie ilości austenitu szczątkowego, jak również pod kątem ekonomicznym, gdyż dozowanie odbywa się w etapie nagrzewania, więc nie powoduje wydłużenia łącznego czasu procesu. Powstały (z katalitycznego rozpadu amoniaku) azot nasycając warstwę wierzchnią stali powoduje najpierw rozdrobnienie ziarna, a następnie ograniczenie rozrostu ziaren austenitu w temperaturze nawęglania. Wpływ na ograniczenie rozrostu ziaren mają nanowydzielenia w postaci azotków i węglikoazotków dodatków stopowych, które stanowią heterogeniczne zarodki ziaren tworzącego się austenitu oraz barierę dla ich rozrostu.

 

Ilość zaabsorbowanego azotu w warstwie wierzchniej podczas fazy przedazotowania jest stosunkowo niewielka natomiast głębokość jego wnikania jest porównywalna z grubością warstwy nawęglonej, co powoduje iż ograniczenie rozrostu ziaren austenitu występuje w całej warstwie nawęglonej. Ilość ta jest wystarczająca do utworzenia się odpowiedniej liczby nanowydzieleń w całym obszarze nawęglonym, z drugiej strony taka ilość azotu nie powoduje stabilizacji austenitu, a tym samym nie zwiększa ilości austenitu szczątkowego w warstwie wierzchniej, nie obniżając własności mechanicznych tej warstwy. Potwierdzają to zrealizowane badania porównawcze m.in. wytrzymałości zmęczeniowej i odporności na pitting.

Przebieg procesu

nawęglania próżniowego

wg metody PreNitLPC®

JESTEŚMY NOWOCZESNĄ FIRMĄ DZIAŁAJĄCĄ W OBRĘBIE ZAAWANSOWANYCH TECHNOLOGII OBRÓBKI CIEPLNEJ I OBRÓBKI CIEPLNO-CHEMICZNEJ.

Posiadamy urządzenia umożliwiające realizację procesów według najnowszych – technologii, zarówno konwencjonalne, jak i próżniowe i oferujemy: hartowanie, nawęglanie, azotowanie, azotonasiarczanie, odpuszczanie stali, przesycanie i starzenie, wyżarzanie stali oraz lutowanie próżniowe. Oferujemy także usługi w zakresie wytwarzania utwardzonych warstw wierzchnich na częściach maszyn
i narzędziach z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań materiałowo-technologicznych. Technologie
z których korzystamy opracowane zostały na Politechnice Łódzkiej z udziałem naszych naukowców.
Nasza firma składa się z doświadczonej kadry inżynierskiej i handlowej. To dzięki nieprzeciętnym ludziom
z pasją i pomysłem działalność firmy ukierunkowana jest na innowacyjność.

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE

  • Ogłoszenie o zamówieniu publicznym na dostawę jednokomorowego pieca próżniowego z hartowaniem w azocie o ciśnieniu 25bar. Nr ogłoszenia 2024-62694-184136

    Firma Hart-Tech Sp. z o. o. uprzejmie zaprasza do złożenia oferty na wykonanie, w ramach... więcej

Podstawą naszego działania są chronione zarówno polskimi jak zagranicznymi patentami technologie FineCarb® i PreNitLPC®. Ich współtwórcami są nasi naukowcy pracujący w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

HART-TECH Sp. z o.o
ul. Niciarniana 45 | 92-320 Łódź
(+48) 42 237 17 42
ofertowanie@hart-tech.pl

DOŁĄCZ DO NAS I BĄDŹ NA BIEŻĄCO

© HART-TECH Sp. z o.o.